Cryoterapia stosowana w ONKOGIN

W ONKOGIN wykorzystujemy urządzenie do krioterapii z zastosowaniem w ginekologii głównie do leczenia miejscowego zmian na szyjce macicy.

Aparat do krioterapii wykorzystuje podtlenek azotu aplikowany pod ciśnieniem przez końcówkę o odpowiednim kształcie, dostosowanym do powierzchni szyjki macicy. Zabiegi ablacji krioterapią są bardzo skuteczną metodą trwałej likwidacji dużej i objawowej ektopii gruczołowej (tzw. nadżerki) powierzchni szyjki macicy. Można również taką metodę wykorzystać do leczenia dysplazji szyjki macicy małego stopnia (LSIL) w przypadku ich długiego trwania lub współistnienia objawów opisanych poniżej.

W przypadku ciągłych lub nawracających upławów oraz infekcji, plamień po stosunku, przy obecności ektopii gruczołowej lub endometriozy szyjkowej warto rozważyć ten bezbolesny zabieg, który powoduje złuszczenie się nieprawidłowego, ektopowego nabłonka pokrywającego szyjkę macicy – na którego miejsce pojawi się wkrótce młody metaplastyczny nabłonek wielowarstwowy płaski – dzięki czemu ww. objawy zanikają.

Krioterapia zmian na szyjce macicy (bywa również stosowana w przypadku zmian na błonie śluzowej pochwy, np. dysplazji VAIN) trwa ok. 10-15 minut i nie wymaga znieczulenia ani żadnych specjalnych przygotowań.

U kobiet miesiączkujących preferujemy czas po miesiączce jako najbardziej optymalny do przeprowadzenia takiej procedury. Przez około miesiąc należy unikać współżycia oraz stosować preparaty dopochwowe zalecone po zabiegu przez lekarza.